The Mirza Mehmood Beg Memorial Scholarship is awarded annually to three undergraduate students who secure the highest percentage of marks in the college at the final year University examination.
The first scholarship is for a student from the Humanities and Social Sciences stream including Psychology but excluding Mathematics:
The second scholarship is for a student from the Science stream including the B.A. & B.Sc. (Hons) courses in Mathematics:
The third scholarship is for a student from the Commerce stream:
One Scholarship is given for a visually challenged student:
One Scholarship is given to the student of the Commerce, Humanities and Social Sciences stream including Psychology and excluding B.A. (Hons.) Mathematics:
One Scholarship is given to the student of the Science stream including B.A./B.Sc.(Hons.) in Mathematics:
One for a student in B.A. (Hons.) Psychology:
One for a student in the Humanities and Social Sciences stream excluding psychology and B.A. (Hons.) Mathematics:
One for a student in the Science stream including B.A. & B.Sc. (Hons.) courses in Mathematics:
One for a student in the Commerce stream:
The following students have secured the highest percentage of marks in their class in the College in part-I of the University Examinations
S.No. | Name of Student | Course | Class |
Humanities Stream |
|||
1 | Shristi Pandey(W) | (U.G)-B.A. Programme | PART- I |
2 | Md Yunus Ansari | (U.G)-B.A. (H) Arabic | PART-I |
3 | Anuradha Basu(W) | B.A. (H) Bengali | PART- I |
4 | Naveen Kumar Rai | (U.G)-B.A. (H) Economics | PART- I |
5 | Aqsa Eram(W) | (U.G)-B.A. (H) English | PART- I |
6 | Monika Patel(W) | (U.G)-B.A. (H) Hindi | PART- I |
7 | Shabnam(W) | (U.G)-B.A. (H) History | PART -I |
8 | Mohdnazim | (U.G)-B.A. (H) Persian | PART- I |
9 | Niharika Tripathi(W) | (U.G)-B.A. (H) Philosophy | PART- I |
10 | Sumit Kumar | (U.G)-B.A. (H) Political Science | PART- I |
11 | Abhinav Singh | (U.G)-B.A. (H) Psychology | PART- I |
12 | Priyanshu Gogoi(W) | (U.G)-B.A. (H) Psychology | PART- I |
13 | Nikita Sharma(W) | (U.G)-B.A. (H) Sanskrit | PART- I |
14 | Fatma Begum(W) | (U.G)-B.A. (H) Urdu | PART- I |
Commerce Stream |
|||
15 | Riya Jain | (U.G)-B.COM. (PROG.) | PART- I |
16 | Harsh Gupta | (U.G)-B.COM. (H) | PART- I |
Science Stream |
|||
17 | Ankit Padalia | (U.G)-B.SC. (Physical Sciences) | PART- I |
18 | Tara Yadav(W) | (U.G)-B.SC. (Life Sciences) | PART- I |
19 | Kiran Bisht(W) | (U.G)-B.SC. (H) Botany | PART-I |
20 | Shubham Goswami | (U.G)-B.SC. (H) Chemistry | PART-I |
21 | Saurabh Priyank | (U.G)-B.SC. (H) Electronics | PART-I |
22 | Shubham Srivastava | (U.G)-B.SC. (H) Mathematics | PART-I |
23 | Bareera Khatoon(W) | (U.G)-B.SC. (H) Zoology | PART-I |
The following students have secured the highest percentage of marks in their class in the College in part-II of the University Examinations
Humanities Stream |
|||
24 | Rayisuzzaman Khan | (FYUP)-B.A. (H) Arabic | PART-II |
25 | Supratik Biswas | (FYUP)-B.A. (H) Bengali | PART-II |
26 | Shubho Das Gupta | (FYUP)-B.A. (H) Economics | PART-II |
27 | Himani Arora(W) | (FYUP)-B.A. (H) English | PART-II |
28 | Ameed Ahmed | (FYUP)-B.A. (H) Hindi | PART-II |
29 | Jyoti(W) | (FYUP)-B.A. (H) History | PART-II |
30 | Md Modassir Iqbal | (FYUP)-B.A. (H) Persian | PART-II |
31 | Himanshu Parcha | (FYUP)-B.A. (H) Philosophy | PART-II |
32 | Anusha Khan(W) | (FYUP)-B.A. (H) Pol. Science. | PART-II |
33 | Raunaq Chawla | (FYUP)-B.A. (H) Psychology | PART-II |
34 | Vipin Kumar | (FYUP)-B.A. (H) Sanskrit | PART-II |
35 | Ghulam Qadeer | (FYUP)-B.A. (H) Urdu | PART-II |
Commerce Stream |
|||
36 | Farheen Salamat(W) | (FYUP)-B.Com. (Hons.) | PART-II |
Science Stream |
|||
37 | Avni Mann(W) | (FYUP)-B.Sc. (H) Botany | PART-II |
38 | Rajat Kumar Singh | (FYUP)-B.Sc. (H) Chemistry | PART-II |
39 | Nitin Bisht | (FYUP)-B.Tech. Electronics | PART-II |
40 | Tushar Goel | (FYUP)-B.Sc. (H) Mathematics | PART-II |
41 | Antara Roy | (FYUP)-B.Sc. (H) Zoology | PART-II |
The following students have secured the highest percentage of marks in their class in the College in part-III of the University Examinations.
Humanities stream |
|||
42 | Trishna Singh (W) | (U.G)-B.A. (PROG) | PART-III |
43 | Md. Abulkalam Azad | (U.G)-B.A. (HONS.) Arabic | PART-III |
44 | Rakhi Goswami(W) | (U.G)-B.A. (H) Bengali | PART-III |
45 | Kuldeep Singh | (U.G)-B.A. (H) Economics | PART-III |
46 | Aman Kumar | (U.G)-B.A. (H) English | PART-III |
47 | Bhupendra Kumar Bhagat | (U.G)-B.A. (H) Hindi | PART-III |
48 | Hemanta Kaushik Mahanta | (U.G)-B.A. (H) History | PART-III |
49 | Tazki Yaazra (W) | (U.G)-B.A. (H) Persian | PART-III |
50 | Phijam Kumarjit Singh | (U.G)-B.A. (H) Philosophy | PART-III |
51 | Piyush Mohanty | (U.G)-B.A. (H) Pol. Science | PART-III |
52 | Osheen Saxena (W) | (U.G)-B.A. (H) Psychology | PART-III |
53 | Manju Devi (W) | (U.G)-B.A. (H) Sanskrit | PART-III |
54 | Md. Hasnain Ahmad | (U.G)-B.A. (H) Urdu | PART-III |
Commerce Stream |
|||
55 | Madiha Parveen (W) | (U.G)-B.COM. (PROG.) | PART-III |
56 | Jishin Jose | (U.G)-B.COM. (H) | PART-III |
Science Stream |
|||
57 | Ankit Mishra | (U.G)-B.SC. (Physical Sciences) | PART-III |
58 | Reena Yadav (W) | (U.G)-B.SC. (Life Sciences) | PART-III |
59 | Prerna Kaushik (W) | (U.G)-B.SC. (H) Botany | PART-III |
60 | Vaibhav Pal Singh | (U.G)-B.SC. (H) Chemistry | PART-III |
61 | Arundhama | (U.G)-B.SC. (H) Electronics | PART-III |
62 | Abinash Sharma | (U.G)-B.SC. (H) Mathematics | PART-III |
63 | Debarati Chanda (W) | (U.G)-B.SC. (H) Zoology | PART-III |
The following students have secured the highest percentage of marks in their class in the College in M.A/M.Sc./M.Com. (PART- I & PART-II) of the University Examinations.
(M.A/M.Sc./M.Com.
|
|||
64 | Md. Shafeeq Ur Rahman | M.A. Arabic | PART-I |
65 | Keith Gomes | M.A. Engliah | PART-I |
66 | Talat Zeba | M.A. Hindi | PART-I |
67 | Rajneesh Kumar | M.A.History | PART-I |
68 | Saurabh Mishra | M.A.Philosophy | PART-I |
69 | Rishi Prasad | M.A.Psychology | PART-I |
70 | Swetank Bhardwaj | M.A.Political Science | PART-I |
71 | Aqeela(W) | M.A. Urdu | PART-I |
72 | Rinkigour(W) | M.COM. | PART-I |
73 | Ankit Tiwari | M.Sc.Chemistry | PART-I |
74 | Bhawnasaluja | M.Sc. Maths. | PART-I |
75 | Saimasyeda(W) | M.Sc.Zoology | PART-I |
76 | Fazal Ahmad | M.A. Arabic | PART-II |
77 | Josmin Teresa Jose(W) | M.A.Eenglish | PART-II |
78 | Km. Sonammaurya(W) | M.A. Hindi | PART-II |
79 | Mutumkenedy Singh | M.A.History | PART-II |
80 | Kuverpranjal Singh | M.A.Pol.Science | PART-II |
81 | Mannat Shergill(W) | M.A. Psychology | PART-II |
82 | Arunkishor Bhatt | M.A. Sanskrit | PART-II |
83 | Shah Alam Khan | M.A. Urdu | PART-II |
84 | Shikha Singh(W) | M.COM. | PART-II |
85 | Kartik Pandey | M.Sc.Chemistry | PART-II |
86 | Ankit Singla | M.Sc. Maths. | PART-II |
87 | Preeti(W) | M.Sc. Zoology | PART-II |
S.No. | Name | Course / Year |
1 | KartikPuri |
S.No. | Name | Course / Year |
1 | Prateek Nair | B.A.(H) Philosophy III Year |
2 | Vatan Gupta | B.A.(H) Pol. Science III Year |
3 | Vasudevan Kalahasthy | B.Com.(H) III Year |
4 | Mohd Zubair Ansari | B.A.(H) Hindi III Year |
5 | Ishani Singh | B.Com.(H) III Year |
6 | Zeeshan Amir Khan | B.A.(H) Pol. Science II Year |
7 | Rambhajan Bedi | B.Com.(H) III Year |
S.No. | Name | Course / Year |
1 | Pranesh | B.A.(H) Philosophy II Year |
2 | Vishnu Vijayan | B.Com.(H) III Year |
3 | Anuruddha Singh | B.A.(H) Philosophy III Year |
4 | Ashmita Mishra | B.Com.(H) III Year |
5 | Rounak | B.A.(H) Pol.Science III Year |
6 | Shagnik Choudhury | B.Com.(H) III Year |
7 | Ankit Kumar | B.A.(Prog.) II Year |
S.No. | Name | Course / Year |
1 | Parul Garg | B.A.(H) Pol.Science III Year |
2 | Shobho Das Gupta | B.A.(H) Economics III Year |
3 | Anmol Sharma | B.A.(H) Hindi III Year |
4 | Narmadesvar Mishra | B.Com.(H) III Year |
5 | Kriti Kher | B.Com.(H) II Year |
6 | Farhan | B.A.(H) Pol.Science III Year |
7 | Naman Gupta | B.A.(H) Pol.Science III Year |
8 | Samria Mondal | B.Sc.(H) Zoology III Year |
9 | Himan Kulshrestha | B.Com.(H) II Year |
10 | Karan Gandhi | B.Com.(H) II Year |
11 | Shivani Gulati | B.A.(H) English II Year |
12 | Shaista Siddiqui | B.A.(Prog.) II Year |
13 | Shubham Mohindru | B.Com.(H) II Year |
S.No. | Name | Course / Year |
1 | Manoj Singh | B.Sc.(Phy. Sc.) II Year |
2 | Preksha Sethia | B.Sc.(Phy. Sc.) II Year |
3 | Manish Rajak | B.A.(H) Pol.Science III Year |
4 | Ankit Padalia | B.Sc.(Phy. Sc.) II Year |
5 | Abhinav Singh | B.A.(H) Psychology II Year |
6 | Kanika Khandelwal | B.A.(H) Psychology II Year |
7 | Umaima Ehtasham | B.A.(H) Pol.Science III Year |
8 | Preeti | B.A.(H) Pol.Science III Year |
9 | Ghulam Qadeer | B.A.(H) Urdu III Year |
10 | Sarthik Gera | B.Sc.(H) Botany III Year |
11 | Nabeha Azim | B.A.(H) Philosophy III Year |
12 | Avni Mann | B.Sc.(H) Botany III Year |
13 | Nitin Bisht | B.Tech. Electronics III Year |
14 | Sheeba Ali | B.Sc.(H) Botany III Year |
15 | Abhishek Shukla | B.Sc.(H) Botany III Year |
16 | Tasbiha Rehman | B.A.(H) Pol.Science III Year |
17 | Jyoti | B.A.(H) History III Year |
18 | Noorjahan | B.A.(H) Hindi III Year |
19 | Tabassum Bano | B.A.(H) Hindi III Year |
20 | Ameed Ahmed | B.A.(H) Hindi III Year |
21 | G.Shriram | B.Com.(H) III Year |
22 | Riya Arora | B.Com.(H) III Year |
23 | Shubham Garg | B.Sc.(H) Zoology II Year |
24 | Shumaila | B.A.(Prog.) II Year |
25 | Priyanka | B.A.(H) Sanskrit III Year |
26 | Gaurav Thukral | B.Com.(H) III Year |
27 | Fardeen Khan | B.A.(Prog.) II Year |
28 | Divya Pande | B.Sc.(H) Zoology I Year |
29 | Sachin Mathur | B.Com.(H) III Year |
30 | Mohsin Khan | B.A.(H) Urdu II Year |
31 | Rohit Kachhwaha | B.Sc.(H) Zoology II Year |
32 | Mohit Gupta | B.Com.(P) I Year |
33 | Prachi Bisht | B.A.(H) Psychology I Year |
34 | Ritika | B.A.(H) Hindi II Year |
35 | Adrita Bhattacharya | B.Sc.(H) Zoology I Year |
36 | Arham Sayeed Quadri | B.A.(H) Pol.Science I Year |
37 | Mariam Bano | B.A.(H) Pol.Science III Year |
38 | Priya Sen | B.A.(Prog.) II Year |
39 | Karan Arora | B.Com.(H) II Year |
40 | Talib Iqbal | B.A.(H) Pol.Science III Year |
41 | Vikas Singh | B.A.(H) English I Year |
42 | Sumayya Hazarika | B.Sc. Life Sc. II Year |
43 | Amit Panwar | B.Sc.(H) Psychology III Year |
44 | Monika Joshi | B.Com.(H) III Year |
S.No. | Name | Course / Year |
1 | Tanvi Prakash | B.Com.(H) III Year |
2 | Rahul Kumar | B.Com.(H) III Year |
3 | Upmanyu Bhardwaj | B.A.(H) Economics III Year |
4 | Ananya Das | B.Sc.(H) Botany I Year |
5 | Himanshu Parcha | B.A.(H) Philosophy III Year |
6 | Manthan Raj | B.Sc.(H) Chemistry II Year |
7 | Yogesh Upadhyay | B.A.(H) Philosophy III Year |
8 | Sajal Kumar | B.Com.(H) III Year |
9 | Kiran Bisht | B.Sc.(H) Botany II Year |
10 | Satyaki Banerjee | B.Sc.(H) Zoology III Year |
11 | Vedant Sirohi | B.Sc.(H) Botany II Year |
12 | Mayank | B.Tech. Electronics III Year |
13 | Sazid Ali | B.Tech. Electronics III Year |
14 | Wali Farooq Mehmood | B.A.(H) Economics I Year |
15 | Kinzal Kishore Bhuyan | B.Sc.(H) Chemistry I Year |
16 | Nitin Sigchi | B.Com.(H) III Year |
17 | Ravi Kumar | B.A.(Prog.) II Year |
18 | Bushra Shekh | B.A.(H) Urdu III Year |
19 | Samira Khatoon | B.A (H) Pol. Science III Year |
20 | Mohd. Dildar | B.Sc. Physical Sciences II Year |
21 | PriyaDubey | B.Com.(H) III Year |
22 | Nusrat | B. A (H) Hindi III Year |
23 | Mehak Aggarwal | B.Com.(H) II Year |
24 | Sonit Kapoor | B.Com.(H) III Year |
25 | Anita Tiwari | B.A. (H) Sanskrit III Year |
26 | Kajal Rani | B.A. (H) Sanskrit III Year |
27 | Pooja Kumari | B.A. (H) Sanskrit III Year |
28 | Javed | B.A. (H) History III Year |
29 | Amit Verma | B.Com.(H) III Year |
30 | Smriti Kana Datta | B.Sc. (H) Zoology II Year |
31 | Adarsh Kumar Sharma | B.A (H) Pol. Science I Year |
32 | Shavya | B.Sc. (H) Zoology II Year |
33 | Mohtsham | B.Sc. (H) Zoology I Year |
34 | Inan Chauhan | B.A.(Prog.) II Year |
35 | Ashish | B.A (H) Pol. Science I Year |
36 | Pavitra | B.A. (H) Psychology I Year |
37 | Dhanwant Singh | B.Com.(H) II Year |
38 | Saurabh Singh | B.A. (H) History I Year |
39 | Nikhil Kumar | B.Sc. (H) Botany I Year |
40 | Saurabh Kumar Rai | B. A. (Prog) II Year |
41 | Pragati Jaiswal | B.Sc. (H) Zoology II Year |
42 | Abhishek Thakral | B.Sc. (H) Botany I Year |
43 | Ramandeep Singh | B.Com (Prog) I Year |
44 | S. Arjun | B.A. (H) Economics I Year |
45 | Monika kumari | B.A. (H) Philosophy III Year |
46 | Adnan Basheer | B.Sc. (H) Electronics I Year |
S.No. | Name | Course |
1 | Shubham Choudhary | B.Sc. Phy. SC. |
2 | Vikas Kumar | B.A.(H) English III Year |
3 | Abhishek Kumar | B.Sc.(H) Mathematics III Year |
4 | Mansoor Khan | B.Sc.(H) Mathematics III Year |
S.No. | Name | Course |
1 | Rajesh Kumar Singh | |
2 | Rahul Bhardwaj | B.A.(H) English |
S.No. | Name | Course |
1 | Akhlakh Ahmad | B.A.(H) Pol. Science |
2 | Harish Bhardwaj | B.Sc. Life Science I Year |
S.No. | Name | Course |
1 | Andaj Raj | B.A. (H) Pol. Science III Year |
2 | Gaurav Kaushik | B.Sc. (H) Maths. III Year |
3 | Meenakshi Ahuja | B.Sc. (H) Maths. III Year |
4 | Sanjeev Kumar | B.Sc. (H) Maths. III Year |
5 | Kshetrimayum Sanayairan G.Chan Meitei | B.Sc. (H) Psychology III Year |
6 | Hari Darshan Thakur | B.Sc. (Life Science) III Year |
7 | Chingtham Balbir Khuman | B.Sc. (Life Science) III Year |
8 | Irengbam Priyobata | B.Sc. (Life Science) III Year |
9 | Khumanthem Monik Singh | B.Sc. (Physical Science) III Year |
10 | Deepankar Haldwani | B.Sc. (Life Science) III Year |
It has been a very successful year for the college football team, as it not only regained the Delhi University Inter-college football championship after a couple of years but it also won the prestigious Delhi State Senior Division Institutional Football League Championship after more than a decade. In recognition of their outstanding performance this year all the members of the team are being awarded the college colour.
S.No. | Name | Course |
1. | Ajay Kumar | B.Com 3rdyr |
2. | Deepak Taxak | B.A (H) Pol.Sc. 2ndyr |
3. | Ashutosh Thapliyal | B.A (P) 2ndyr |
4. | Muku lMohindra | B.A (P) 1styr |
5. | Shailesh Kumar Maurya | B.A (P) 2ndyr |
6. | Gautam Manna | B.A Eco. (H) 2ndyr |
7. | Sikander Ali Khan | B.A (P) 2ndyr |
8. | Uma Shankar | B.A (P) 2ndyr |
9. | Jaideep Barodia | B.A (H) Eng. |
10. | Pranjal Sekhar Das | B.A (P) 1styr |
11. | Yogesh Kumar | B.Com 1styr |
12. | Basant | B.A (P) 1styr |
13. | Shibun Dash | M.A (Pol.Sc.) (P) |
14. | Tushar Bhati | B.A Eco. (H) 2ndyr |
15. | Ashish Shaw | B.Com 1styr |
16. | Amit Dhankar | B.A (P) 1styr |
17. | Aditya Singh Rawat | B.A (P) 1styr |
18. | Amit Yadav | B.A (P) 1styr |
19. | Uzzam Hafeez | B.Com (H) 2ndyr |
20. | Varun Shreedharan | B.A (P) 1styr |
Chandrajeet Singh Rajawat is a FIDE rated chess player and a member of the college chess team. He also represented Rajasthan State in Senior National Chess Championship held at Nagpur in 2015. In recognition of his achievements during 2015-16 he is being awarded the college colour.
S.No. | Name | Course |
21. | Chandrajeet Singh Rajawat | B.Sc. Physical Sc. 1styr |
The college Judo teams both men & women are now doing quite well for the last few years. This year also the following judokas won medals in Inter-college & Delhi State Championship. In recognition of their achievements they are being awarded the college crest.
S.No. | Name | Course |
1. | Mudassim Ali | B.A(Prog.) 2ndyr |
2. | Karan Gautam | B.A(Prog.) 2ndyr |
3. | Roshan Kumar Jha | B.A(Prog.) 2ndyr |
4. | Sandeep | B.Sc. Psych. 2ndyr |
5. | Harsh Chaudhary | B.A(Prog.) 1styr |
6. | Akshay Kumar | B.A (H) Pol.Sc. 1styr |
7. | Kajal Bagri | B.A(Prog.) 2ndyr |
8. | Shivani Singh | B.A (H) Pol.Sc. 1styr |
Awarded to the Captains of various college teams, for their contribution towards the promotion of their respective games in college.
S.No | Name of the Captain | Course | Game |
1. | Shubham Gupta | B. Com 2nd Year | Chess |
2. | Kabir Saxena | B.W.Comm. 3rdyr | Basketball |
3. | Amit Dhanda | B.Sc. Chem. 2ndyr | Volleyball |
4. | Ajay Kumar | B.Com 3rdyr | Football |
5. | Kartik Dobriyal | B.Com. 2ndyr | Cricket |
6. | Shirish Rathore | B.W.Comm.(H) 2ndyr | Table Tennis (M) |
7. | Aparna Sharma | B.A (H) Philo. 3rdyr | Judo (W) |
8. | Karan Gautam | B.A(Prog.) 2ndyr | Judo (M) |
9 | Priya Srivastava | B.W Chem. 3rdyr | Table Tennis (W) |