Staff Council Committees

Committees 2019-20

Career Counseling and Placement Cell:
1. Dr. Dhiraj Kumar Singh (Convener)
2. Dr. Mohammad Fahim Ansari
3. Dr. Ragesh P.R.
4. Mr. Sujit Basu
5. Ms. Manashi Misra
6. Dr. Sunil Kumar
7. Dr. Satendra Kumar Thakur
Memorial Lectures’ Advisory Committee:
1. Dr. K.K. Das (Convener)
2. Dr. Saba Khan
3. Mr. Bharat Bhushan
4. Mr. Ashwani Kumar
5. Mr. Anshu Rastogi
6. Dr. Harender Singh
7. Dr. Abdul Wahid Farooqi
8. Dr. Mahmood Alam
9. Dr. Neelam Pahwa
10. Dr. Dheeraj K. Singh
11. Dr. Ravi Ranjan
12. Dr. Seema Rawat
13. MS. Tanya L Warjri
Convocation Organising Committee:
1.Dr. Neelam Pahwa (Convener)
2. Dr. K.K. Arora
3. Dr. Nadira Arif
4. Dr. M.M. Raheman
5. Dr. Malti Gupta
12. Dr. P.K. Shishodia
7. Dr. Sarita Passey
6. Dr. Divya Tiwari
8. Mr. Mukesh Kr. Jain
9. Dr. Anjan Kumar
10. Dr. Shivani Abrol
11. Dr. Nidhi Dhawan
13. Dr. Tabassum Jehan
14. Mr. M. Zafar Kamal
15. Mr. Javed Asif
16. Mr. Ayaz Ahmed
17. Mr. Shehzad Ahmed
18. Mr. Asif Alam
National Service Scheme (N.S.S.):
1.Mr. Mukesh Kumar Jain (Convener)
2. Dr. N.K. Jain
3. Dr. Devesh Vijay
4. Dr. Shivani
5. Dr. Amitabh Mathur
Arts & Culture Society:
1. Mr. Abdul Hameed P.A. (Convener)
2. Dr. Naghma Zafir
3. Dr. Gulgoona Jamal
4. Dr. D. Chao
5. Dr. Suraiya Khan
6. Dr. Jamshed Khan
7. Ms. Chinu Madan
8. Dr. Shabana Azmi
9. Dr. Laxman Yadav
10. Dr. Safina Begum
Girls’ Association:
1. Dr. Devyani Muley (Convener)
2. Ms. Simin Akhtar Naqvi
3. Dr. Seema Rawat
4. Dr. Suraiya Khan
5. Dr. Tabassum Jehan
6. Dr. Prerna Singh
Sports Advisory Board:
1. Ms. Sayema (Convener)
2. Dr. Shah Alam
3. Dr. Ataullah
4. Dr. Jyoti Singh
5. Ms. Mamta Bai
6. Dr. M. Wahid Ansari
Garden and Greening Committee:
1.Dr. Malti Gupta (Convener)
2. Dr. Anuradha Marwah
3. Dr. Babeeta C. Kaula
4. Dr. Swati Aggarwal
5. Dr. Savinder Kumar
6. Dr. Ravi Ranjan
7. Dr. Tabassum Jehan
8. Dr. Sunita Gupta
9. Dr. Sunil Kumar
10. Dr. Ashima Khurana (Temp.)
 Nature & Environment Society:
1. Dr. Ratnum Kaul Wattal (Convener)
2. Dr. R. Prabhakar Rao
3. Dr. Jameelur Rehman
4. Dr. Malti Gupta
5. Dr. Mahmood Alam
6. Dr. Mohsineen Wazir
7. Dr. Ravi Kant
Katha Club:
1. Dr. Nidhi Dhawan (Convener)
2. Dr. Saraswati
3. Dr. M. Arif
4. Dr. Shah Alam
5. Dr. Pankaj Sharma
Bio-Scope Film Society:
1. Dr. M. Fahim Ansari (Convener)
2. Dr. Audwittee Bannerjee
3. Dr. Simin Akhtar
4. Dr. Reeta
5. Dr. Vijender Singh Chauhan
Debating Society:
1. Dr. Aftab Alam (Convener)
2. Dr. Mahmood Alam
3. Dr. Vijender Singh Chauhan
4. Dr. Swati Aggarwal
5. Dr. Nidhi Dhawan
6. Dr. Suraiya Khan
7. Dr. Pradeep Kumar Singh
8. Dr. Afzal
Anti Ragging Committee:
1. Dr. M. Tarique Anwar
2. Dr. Anuradha Marwah
3. Dr. Nisha Jaiswal
4. Ms. Simin Akhtar Naqvi
5. Dr. Ragesh P.R.
6. Dr. Manashi Mishra
7. Dr. Imran Khan
Anti Smoking Committee:
1.Dr. Rizwan Ahmed (Commerce)
2. Dr. Mohd. Qasim
3. Dr. Abdullah
4. Dr. Shyodan Singh
5. Dr. Ashwin Parijat Anshu
6. Mr. Ravi Kant
Gender Sensitizing Committee:
1.Dr. Samta Goyal (Convener)
2. Ms. Namrata Chaturvedi
3. Dr. Anjan Kumar
4. Dr. Mohd. Qasim
5. Dr. M. Tarique Anwar
6. Dr. Sanjeev Kumar Mishra
7. Ms. Farha Adeeba
All Class Representatives as student represent.
Internal Complaints Committee (ICC):
1.Dr. Divya Tiwari (Convener)
2. Dr. Saraswati
3. Mr. Sujit Basu
4. Mr. Mohammad Aslam Khan
5. Mr. Tarun Chouhan
6. Dr.  Jaya Mohan
Media Coordination Committee:
1. Dr. Ravi Ranjan (Convener)
2.  Dr. Harender Singh
3.  Dr. Neelam Pahwa
4.  Dr. A.W. Farooqi
5.  Dr. Vinay Kumar
6.  Mr. Abdul Hameed P.A.
Website Monitoring Committee:
1. Dr. Ravi Ranjan (Convener)
2. Mr. Abdul Hameed P.A.
3. Dr. Sanjeev Kumar
4. Dr. Ragesh P.R.
5. Dr. Vinay Kumar
6. Dr. A.W. Farooqui
7. Ms. Shraddha Adityavir Singh
Class Room Upgradation Committee:
1. Dr. K. K. Arora (Convener)
2. Dr. Seema Rawat
3. Dr. Vijender Singh Chauhan
B.A. Programme Committee:
1. Dr. Mohd. Arif (Convener)
2. Dr. Jameel-ur rehman
3. Dr. Neelam Kumari
4. Dr. Tarique Anwar
5. Ms. Simin Akhtar Naqvi
6. Dr. Namrata Chaturvedi
7. Dr. Sanjeev Kumar
Maintenance Committee:
1. Mr. Bharat Bhushan (Convener)
2. Dr. Sangeeta Pandita
3. S.O. Administration
4. Mr. Mohd. Aslam Khan
Purchase Committee:
1. Mr. Ashok Sharma (Convener)
2. Mr. Bharat Bhushan
3. Mr. Ayaz Ahmad (S.O. ADMIN)
E-Procurement Committee:
1. Dr. M. Fahem Ansari
2. Dr. Sanjeev Kumar
3. Dr. Sunil Kumar
4. Mr. Shehzad Ahmed (S.O. Accounts)
College Automation Committee:
1.Dr. Ragesh P.R. (Convener)
2. Dr. M. Fahim Ansari
3. Dr. Satish Ganta
4. Dr. Mohammad Alam
North East States Counseling & Welfare Cell:
1. Mr. L. Bidhanchandra Singh (Convener)
2. Ms. Manashi Misra
3. Ms. Tanya Lahon Warjri
4. Dr. Devyani Muley
Monitoring Committee UGC Merged Schemes:
1. Dr. Divya Tiwari (Convener)
2. Ms. Namrata Chaturvedi
3. Dr. Mohsineen Wazir
4. Mr. L. Bidhanchandra Singh
5.Dr. B. Hareram Das
6. Ms. Samia Qureshi
7. Mr. Mohd. Azam
8. Mr. Zafar Kamal
Anti Ragging Squad:
1. Dr. Mumtaz Mujeeb (Convener)
2. Ms. Apala Panda
3. Dr. P.K. Shishodia
4. Dr. Jameel-ur Rehman
5. Dr. Anjan Kumar
6. Dr. Reeta (Commerce)
7. Ms. Shailza Gupta
8. Mr. Sujit Basu
9. Dr. Vijendra Singh Chauhan
10. Dr. Suraiya Khan
11. Dr. Fahim Ansari
12. Dr. Gulgoona Jamal
13. Dr. Dhiraj Kumar Singh
14. Dr. Amitabh Mathur
Annual Day (Advance Planning):
1.Dr. Abdul Hameed P.A. (Convener)
2. Ms. Rashmi Govind
3. Dr. (Ms) Saba Khan
4. Dr. (Ms.) Sunita Gupta
5. Ms. Naghma Zafir
6. Dr. Anuradha Marwah (Convener Arts & Culture Society)
7. Dr. M.M. Raheman (N.C.C.)
8. Dr. Ratnum Kaul Wattal
9. Dr. Gayatri Shishodia
10. Dr. Divya Tiwari
11. Dr. Swati Aggarwal
12. Dr. Deepak Kalia
13. Dr. Seema Rawat
14. Dr. Ataullah
15. Dr. Satender Kumar Thakur
16. Dr. Shraddha A.V. Singh (Ex-officio)
17. Dr. Nadira Arif (Bursar)
18. Dr. Tarique Anwar (Proctor)
19. Ms. Sayema Ahmed (D.P.E.)
20. Mr. M. Zafar Kamal
Printing and Stationary Committee
1. Dr. K.K. Arora (Convener)
2. Mr. Shehzad Ahmed
EOC Committee:
1. Mr. Kishore Kumar Das (Convener)
2. Dr. (Ms.) Neelam Kumari
4. Mr. Bharat Bhatt
5. Dr. Satendra Kumar Thakur
6. Ms. Leela Gautam
7. Mr. Shamim, Lab. Attd. (Botany)
WUS-DU Committee:
1. Dr. Anjan Kumar (Convener)
2. Mr. Vinay Kumar
Enabling Unit
1. Dr. Kishore Kumar Das (Convener)
2. Dr. Savita Singh
3. Dr. Ramkishor Maholiya
4. Dr. Ragesh P. R.
5. Dr. Ravi Kant
6. Ms. Leela Gautam
7. Dr.Dhiraj Kumar Singh
Book Bank:
1.Dr. P.K. Shishodia (Convener)
Life Science Society:
1. Dr. Sunil Kumar (Convener)
2. Dr. Ravi Kant
3. Dr. Ashima Khurana
Physical Science Society:
1. Dr. (Ms.) Samta Goyal (Convener)
2. Dr. M. Faheem Ansari
3. Dr. Pradeep Kumar Singh
Gandhi Study Circle:
1. Dr. Sanjeev Kumar (Convener)
2. Dr. Shabana Azmi
3. Dr. Sajjan Kumar
4. Dr. Kailash Dhanuk
5. Dr. Tripta Sharma
Swachhata Abhiyaan Committee:
1. Dr. Abdul Wahid Farooqi (Convener)
2. Dr. M.M. Raheman (NCC)
3. Mr. Mukesh Jain (NSS)
4. Dr. Uma Shankar
5. Dr. Kishor Kumar Das
6. Mr. Bhupender
7. Dr. Gulgoona Jamal
8. Dr. Om Prakash
9. Dr. Ram Kishore Maholiya
10. Dr. Malik Saleem Javed
11. Ms. Sayema Ahmed
12. Mr. Ayaz Ahmad (Section Officer)
Book Exhibition Committee:
1. Dr. Divya Tiwari (Convener)
2. Dr. Mukesh Kumar Jain
3. Dr. Sharmistha Sen
4. Dr. Neelam Pahwa
5. Dr. Nidhi Dhawan
6. Dr. Mohd. Shams Alam
7. Dr. Abdul Wahid Farooqi
8. Dr.Harender Singh
9. Dr. Devyani Muley
10. Dr. Ravi Ranjan
11. Dr. Sayed Mohammad Tariq
12. Dr. M. Fahim Ansari
13. Mr. Ravi Kant
14. Dr. Aftab Alam
15. Mr. Abdul Hameed P.A.
16. Dr. Imran Khan (Librarian)
NAAC Committee:
1.Dr. K.K. Arora (Convener)
2. Dr. Vibha Singh Chauhan
3. Dr. Bodh Prakash
4. Dr. Sarita Passey
5. Mr. Mukesh Jain
6. Dr. Ravi Ranjan
7. Dr. Vijender Singh Chauhan
8. Mr. Satish Kumar Rajouria
9. Dr. Dhiraj Kumar Singh
10. Ms. Vibha Iyer
Purchase & Maintenance of Computer, Printer & their accessories:
1. Dr. Mohammad Fahim Ansari (Convener)
2. Dr. Sunil Kumar
3. Dr. Satish Ganta
Disaster Management Committee:
1. Dr. Mukesh Kumar Jain (Convener)
2. Dr. Sharmishtha Sen
3. Dr. Ragesh P.R.
4. Dr. Neelam Kumari
5. Dr. Pradeep Kumar Singh (Maths.)
6. NCC and NSS Officer (ex-officio members)
Safefood Compaign Committee:
1.Dr. Mukul Chaturvedi (Convener)
2. Dr. Shailza Gupta
3. Dr. Tabassum Jehan
4. Mr. Pradeep Kumar Singh
5. Ms. Leela Gautam
Function Rationalization Committee:
1.Dr. Samta Goyal (Convener)
2. Dr. Sarita Khurana
3. Dr. Pawan Kumar
4. Dr. Shivani Abrol
5. Mr. Pradeep Kumar Singh
Girls Common Room Improvement Committee:
1.Dr. Saba Khan (Convener)
2. Dr. Suraiya Khan
3. Ms. Simin Akhtar Naqvi
Library Automation:
1. Dr. Vijender Singh Chauhan (Convener Library Committee)
2. Dr. Imran Khan (Librarian)
Computer Lab.:
1. Mr. Sanjay Mehra (Convener)
2. Mr. Mukesh Kumar Jain
3. Dr. Jyoti Singh
Nodal Public Grievance Officer:
Dr. Anjan Kumar
Attendance Committee:
1. Dr. Ravi Ranjan (Convener)
2. Dr. M.M. Raheman
3. Dr. Tarique Anwar
4. Dr. Debjani Dutta Mukhopadhyay
5.Dr. Mukesh Kumar Jain
6. Dr. Deepak Kalia
7. Dr. Ravi Kant
8. Mr. Abdul Hameed P.A.
9. Dr. Aftab Alam
10. Ms. Sayema Ahmed
Spectrum Magazine:
1.Dr. Tabassum Jehan
2. Dr. Mohsineen Wazir
3. Dr. Anshu Rastogi
4. Dr. Seema Rawat
5. Dr. Ragesh P.R.
Grievance Redressal (UGC):
1.Dr. Masroor Ahmad Beg (Chairman)
2.  Mr. Bharat Bhushan
3. Dr. Samta Goyal
4. Dr. Ravi Ranjan
5. Ms. Aafiya Qureshi (B.A.(H) Pol.Science)
Alumni Association:
1. Dr. Ravi Ranjan (Convener)
2. Mr. Ravi Kant
Research Committee:
1.  Dr. Sulekh Chandra (Chairperson)
2. Dr. Nadira Arif (Bursar)
3. Dr. P.K. Shishodia (Convener)
4. Dr. Sonu Trivedi (Member)
5. Mr. M. Zafar Kamal (A.O., Invited Member)
Student’s Grievance Cell:
1. Dr. P.K. Shishodia (Convener)
2. Dr. Sharmistha Sen
3. Dr. Sharda Verma
4. Dr. Dhiraj Kumar Singh
5. Dr. Shyodan Singh
Entrepreneurship Development Cell:
1. Dr. Ilmas Naqvi   (Convener)
2.  Dr. Shruti Gupta
3.  Dr. Satish Kumar Rajouria
4.  Dr. Gulgoona Jamal
5.  Mr. Abdul Hameed P.A.
E-Waste Committee
1. Dr. Ratnum Kaul Wattal  (Convener)
2.  Dr. Satish Ganta
3.  Dr. M. Faheem Ansari
4.  Dr. Sunil Kumar
IQAC
1. Prof. Masroor Ahmad Beg Chairperson
2. Dr. Ratnum Kaul Wattal Coordinator
3. Dr. Divya Tiwari Member
4. Dr. Mukesh Jain Member
5. Dr. Nisha Jaiswal Member
6. Dr. Ravi Ranjan Member
7. Dr. Sanjeev Kumar Member
8. Mr. Ayaz Ahmad Member
9. Prof. Dinesh K Nauriyal External Expert
10. Prof. Mazhar Abbas Naqvi External Expert
Online Platform Unit Committee 
01.Dr. G.S. Tuteja  (Convener) (Convener)
02.Dr. Sujit Kumar
03.Dr. Neelam Pahwa
04.Dr. Nidhi Dhawan
05.Dr. Shivani Abrol
06.Dr. Faheem Ansari
07.Dr. Pradeep Mishra
08.Dr. Ravi Kant
09.Dr. Abdul Hameed P.A.
Technical assistance  by
01.Mr. Abul Wafa Khan
Webinar Committee 
1.  Dr. G.S. Tuteja (Convener) (Convener)
2.  Dr. Mukesh Kumar Jain
3.  Dr. Sanjeev Kumar
4.  Dr. Ragesh P.R.
5.  Dr. Aftab Alam
6.  Dr. Sunil Kumar
7.  Dr. Dhiraj Kumar Singh
Prospectus Unit Committee 
1.    Dr. G.S. Tuteja (Convener) (Convener)
2.    Dr. P.k. Shishodia
3.    Dr. Sangeeta Pandita
4.    Dr. Ratnum Kaul Wattal
5.    Dr. Sharmistha Sen
6.    Dr. Nidhi Dhawan
7.    Dr. Faheem Ansari
8.    Dr. Dhiraj Kumar Singh
9.    Dr. Abdul Qasim
10.Dr. Mohammad Afzal
11.Mr. Zafar Kamal
Technical assistance by
1.    Mr. Abul Wafa Khan
2.    Mr. Rehmat Sabri